AutoportretPismo o dobrej przestrzeni

Aktualności

Ucząc się od Ruczaju – spacer architektoniczny

Deweloperskiej zabudowy osiedla  Ruczaj – wyrosłej w ciągu ostatnich trzech dekad na południowo-zachodnich obrzeżach Krakowa – nie znajdziemy w folderach reklamujących podwawelski gród. Wręcz przeciwnie – na łamach lokalnej prasy nowy Ruczaj bywa deprecjonowany jako „wuzetkowisko” czy „niesamowita plątanina bezhołowia urbanistycznego”. Po drugiej stronie szerokiej arterii szumnie reklamowanej przez władze miasta jako „budowa tramwaju”, a nazywanej z przekąsem „autostradą Skawina”, za szczelnym parawanem ekranów akustycznych, zakończyła się niedawno budowa kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przestrzeni nauki – zaprojektowanej w planie miejscowym, wytworzonej przez publicznego inwestora – ale czy dobrej?
Jednocześnie to na Ruczaju – a nie w obleganej przez turystów historycznej części Krakowa –  toczy się prawdziwe życie mieszkańców miasta. I to właśnie takie miejsca jak Ruczaj są symptomem przemian, jakie zaszły w Polsce po 1989 roku.  Spacerując po tym krakowskim osiedlu wraz z Pawłem Hałatem i Kacprem Kępińskim – współautorami najnowszego Autoportretu – chcemy przyjrzeć się formom architektonicznym i miejskim przestrzeniom wyrosłym z gąszcza przepisów, norm prawnych i ich interpretacji. Wszystkie te niewidoczne akty prawne i ich konteksty kulturowe, społeczne i ekonomiczne przekładają się przecież na przestrzenną realność, w której funkcjonujemy.

PAWEŁ HAŁAT – geograf, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorant w Instytucie Spraw Publicznych UJ. Prezes krakowskiego stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Konsultant w firmie Aleksander Noworól Konsulting zajmujący się programowaniem rozwoju lokalnego i regionalnego, studiami wykonalności, programami rewitalizacji oraz analizami społeczno-ekonomicznymi i przestrzennymi. Grafik kartograf.
KACPER KĘPIŃSKI –  architekt i aktywista miejski, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, stypendysta rządu francuskiego na Ecole Nationale Supérieure d’Architecture de Paris-Belleville. Studiował także w Amsterdamie i Kopenhadze. Współzałożyciel stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Realizował projekty z dziedziny przestrzeni publicznej, rozwoju miasta oraz ochrony dziedzictwa architektonicznego. Specjalista ds. projektów zewnętrznych i wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki. Członek rady Fundacji Instytut Architektury, brał udział w przygotowaniu wystaw i projektów edukacyjnych, koordynator projektu Krakowskiego Szlaku Modernizmu i Pomoszlaku.

Czas: 25 maja 2019, godz. 11.00-13.00

Miejsce: Spotykamy się pod Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy ulicy Gronostajowej 5.

Do zobaczenia!

Archiwum

Prawie wszystkie artykuły z numerów udostępniamy w całości online w naszym archiwum*

* za wyjątkiem tekstów i ilustracji,
których umowy na to nie pozwalają

Partnerzy

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Visegrad Fund
Wsparcie finansowe niektórych numerów: International Visegrad Fund
www.visegradfund.org
Bęc Zmiana
Fundacja Bęc Zmiana
NIAiU
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Wydawca

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, instytucja kultury Województwa Małopolskiego

Kontakt

Adres wydawcy:Małopolski Instytut Kultury
w Krakowie, ul. 28 Lipca 1943 17c
30–233 Kraków
Kontakt z redakcją:autoportret@mik.krakow.pl
+48 12 422 18 84 / 631 30 70 / 631 31 75
(wewnętrzny: 43)