AutoportretPismo o dobrej przestrzeni

Tutaj również znajdziecie podcasty związane z tematami poszczególnych numerów kwartalnika oraz linki do nagrań audycji z autorkami i autorami tekstów

1podcast

Jak ze strachu przed atomem zaczęliśmy spalać lasy

Z Łukaszem Dąbrowieckim rozmawiamy o lesie, którego ogromne połacie są współcześnie przepalane jako tzw. biomasa, często pod hasłami „zielonej transformacji”. Odpowiedź, której próbujemy udzielić w naszej rozmowie na pytanie, jak znaleźliśmy się w tym punkcie, jest pełna paradoksów: nowożytny podbój kolonialny odbył się za pomocą odnawialnych źródeł energii, za to rewolucja przemysłowa w pewnym sensie uratowała lasy Europy – drewno przestało funkcjonować jako paliwo energetyczne, znaleziono bardziej wydajne paliwa. Obecnie spalanie lasów ma miejsce w najbogatszych, najbardziej uprzemysłowionych gospodarkach świata, drewno bywa określane węglem naszej epoki. Jak szukając rozwiązań kolejnych kryzysów narastających od drugiej połowy XX wieku – szok paliwowy, katastrofa klimatyczna, awaria w Czarnobylu – zapędziliśmy się w ekologiczny kozi róg?

Łukasz Dąbrowiecki jest publicystą, dziennikarzem, zajmującym się między innymi polityką energetyczną w kontekście zmian klimatycznych, a obecnie także doktorantem na Katedrze Studiów nad Społeczeństwem i Technologią Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, gdzie zajmuje się badaniem społecznych i kulturowych uwarunkowań rozwoju systemów energetycznych.

Pytania zadaje Marta Karpińska – redaktorka kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”.

2podcast

Sieć połączeń. Życie puszczy

Puszcza Białowieska liczy dwanaście tysięcy lat i jest ostatnim w znacznym stopniu naturalnym lasem w Europie. Z Tomaszem Samojlikiem, badaczem przyrodniczej historii puszczy, rozmawiamy o ludzkiej tam obecności przez całe wieki, o zdolności przyrody do regeneracji i wielostopniowej sieci zależności pomiędzy wielkimi i mniejszymi organizmami. Słuchamy o pulsie naturalnej puszczy. Dopytujemy też naszego rozmówcę o jego działalność komiksową i o to, skąd się wziął tytuł „Ryjówka przeznaczenia”; oraz dlaczego te niepozorne gryzonie są również charyzmatycznymi gatunkami.

Tomasz Samojlik biolog i popularyzator przyrody, rysownik, twórca komiksów. Pracuje w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, zajmuje się historycznym związkiem człowieka z Puszczą Białowieską oraz historią przyrodniczą puszczy w XIX i XX wieku. W komiksach wykorzystuje motywy swojej pracy jako biologa, bohaterami czyni zwierzęta: żubry, ryjówki. Opublikował między innymi Ryjówkę przeznaczenia (2012), Norkę zagłady (2013), Powrót rzęsorka (2015), a także parodię twórczości Andrzeja Sapkowskiego Wiedźmin. Dwie wieże funduszu emerytalnego (2023).

Dorota Leśniak-Rychlak Redaktorka naczelna kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”, kuratorka wystaw architektonicznych. Współzałożycielka fundacji Instytut Architektury. Autorka książki Jesteśmy wreszcie we własnym domu (2020).

Polecamy również tekst Miliard połączeń i zależności rozmowę Magdaleny Petryny z Tomaszem Samojlikiem w leśnym numerze Autoportretu

3rozmowa

Zapis krakowskiej premiery książki "W przejściu. 43 teksty o architekturze i przestrzeni"

Data:
22.03.2023

Miejsce:
Księgarnia Karakter

Spotkanie z udziałem: Doroty Jędruch, Marty Karpińskiej, Doroty Leśniak-Rychlak i Marcina Wichy.

Współorganizator spotkania: Wydawnictwo Karakter

Zobacz na YouTube
4rozmowa

W przejściu - rozmowa o architekturze, przestrzeni i książce

Rozmowa o książce “W przejściu. 43 teksty o architekturze i przestrzeni” i o “Autoportrecie” z Aleksandrą Kędziorek, Marcinem Wichą i Dorotą Leśniak-Rychlak.

5rozmowa

Modernizm a kolonializm. Dąbrowiecki, Jędruch, Wielgosz

Data:
20.10.2022

Miejsce:
Pałac Potockich

Rozmowa w kontekście numeru „Autoportretu” Modernizm a kolonializm o związkach ruchu nowoczesnego z kolonizacją. Obok wątków dekolonizacyjnych podjęliśmy również kolonialny aspekt napaści Rosji na Ukrainę.

W rozmowie udział wzięli:
Łukasz Dąbrowiecki, Dorota Jędruch, Przemysław Wielgosz

Prowadzenie spotkania:
Marta Karpińska i Dorota Leśniak-Rychlak, redaktorki “Autoportretu”

Współorganizatorzy spotkania:
Krakowskie Biuro Festiwalowe
Wydawnictwo Karakter

Zobacz na YouTube
6rozmowa

Widzialność troski

Rozmowa z Barbarą Nawrocką, Dominiką Wilczyńską i Alicją Beryt, prowadzenie Dorota Leśniak-Rychlak. Spotkanie w kontekście numeru Autoportretu “Przestrzenie troski”.

7

Wieś w czasie katastrofy klimatu

Data:
28.05.2020

Archiwum

Prawie wszystkie artykuły z numerów udostępniamy w całości online w naszym archiwum*

* za wyjątkiem tekstów i ilustracji,
których umowy na to nie pozwalają

Partnerzy

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Visegrad Fund
Wsparcie finansowe niektórych numerów: International Visegrad Fund
www.visegradfund.org
Bęc Zmiana
Fundacja Bęc Zmiana
NIAiU
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Wydawca

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, instytucja kultury Województwa Małopolskiego

Kontakt

Adres wydawcy:Małopolski Instytut Kultury
w Krakowie, ul. 28 Lipca 1943 17c
30–233 Kraków
Kontakt z redakcją:autoportret@mik.krakow.pl
+48 12 422 18 84 / 631 30 70 / 631 31 75
(wewnętrzny: 43)