AutoportretPismo o dobrej przestrzeni

Aktualności

Rusza Magazyn Autoportret – dwutygodnik internetowy www.magazyn.autoportret.pl

Ruszył “Autoportret. Magazyn o przestrzeni” – internetowy dwutygodnik poświęcony społecznym wymiarom przestrzeni, urbanistyki i architektury. Wszystkich interesujących się swoim otoczeniem i poszukujących skutecznych narzędzi jego zmiany, a także profesjonalistów zainteresowanych działaniami na rzecz lokalnych wspólnot zapraszamy na www.magazyn.autoportret.pl, gdzie znajdziecie teksty zajmujące stanowisko w debacie o przestrzeni, dostarczające merytorycznych argumentów oraz praktycznej wiedzy na temat mechanizmów wpływania na jej jakość. Cieszymy się, że obok kwartalnika, będziemy publikować materiały o bardziej interwencyjnym charakterze podążający za bieżącymi wydarzeniami i dyskusją dotyczącą kształtu naszego środowiska.

Pierwsze z dwóch pilotażowych wydań, w całości poświęcamy tematowi rewitalizacji. Podpisana przez prezydenta ustawa, która wejdzie w życie za kilkanaście dni ma dać samorządom narzędzia prawne do wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. Dobrze, że będzie możliwość uzyskania przez gminy środków na wsparcie dla regionów wykluczenia i biedy, ale trzeba też przyjrzeć się temu co, już zrobiono, po to, by wyciągnąć wnioski i nie popełnić tych samych błędów. Pierwszą z barier w skutecznym działania, które niesie ze sobą także ustawa, jest język którym mówimy o rewitalizacji. To język urzędowy, a przecież problemy, których dotykamy, odnoszą się do ludzkich dramatów i z ludźmi powinniśmy umieć o nich rozmawiać. Dotyczą też godności osób wykluczonych czy biednych, co widać wyraźnie w niedawnej historii Bogusława Lindy, mówiącego o Łodzi jako o mieście meneli. Ważne jest również pytanie o to, jak i z kim.

Jeśli chodzi o przestrzeń – w tym numerze magazynu szukamy odpowiedzi na to, jak uwrażliwić architektów na potrzeby społeczne oraz jak ich przekonać , że pozornie ustępując kompetencji, mogą zyskać więcej – dla siebie i innych.

Zapraszamy do odwiedzania i komentowania na www.magazyn.autoportret.pl

Archiwum

Prawie wszystkie artykuły z numerów udostępniamy w całości online w naszym archiwum*

* za wyjątkiem tekstów i ilustracji,
których umowy na to nie pozwalają

Partnerzy

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Visegrad Fund
Wsparcie finansowe niektórych numerów: International Visegrad Fund
www.visegradfund.org
Bęc Zmiana
Fundacja Bęc Zmiana
NIAiU
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Wydawca

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, instytucja kultury Województwa Małopolskiego

Kontakt

Adres wydawcy:Małopolski Instytut Kultury
w Krakowie, ul. 28 Lipca 1943 17c
30–233 Kraków
Kontakt z redakcją:autoportret@mik.krakow.pl
+48 12 422 18 84 / 631 30 70 / 631 31 75
(wewnętrzny: 43)